مصاحبه جالب مجله روزهای زندگی با محمد علیزاده


مصاحبه جالب , خواندنی و دلنشین مجله "روزهای زندگی" با محمد علیزاده

این شماره مجله خوش نام "روزهای زندگی" (423) میزبان محمد علیزاده و گفتگوی دلنشینی با او بود . البته مجله اول تیر ماه 1392 انتشار یافت , اما متاسفانه دیر به دست سایت هواداران رسید و ما هم بلافاصله برای شما هواداران عزیز قرار دادیم .

سایت هواداران محتوای گفتگو را برای شما هواداران عزیز آماده کرده که در ادامه میتوانید مطالعه نمایید ...
اشاره :
محمد علیزاده در جایگاه بسیار خوبی از موسیقی امروز قرار دارد . او با مرارت سختی تمرین و پشتکار فراوان به اینجا رسیده است . غرور و تکبر در او جایی ندارد و از حاشیه و جنجال دوری میکند . علیزاده مهندس کشاورزی است و از کودکی به خوانندگی علاقه داشته است . او سه بار مقام اول قرائت قران را در سطح کشور بدست اورده است . علیزاده بعد از البوم "دلت بامنه"در حال اماده سازی البوم بعدی خود میباشد .


   
بین سالهای 82 - 83 سبک خواندنتان شبیه محمد اصفهانی بود و تحریر صدایتان به آن سبک ها بیشتر می خورد , اما یک دفعه سبک خود را تغییر دادید , دلیل این تغییر ناگهانی چه بود ؟
در آن دوران که من آموزش دیده و "لب خاموش" را تولید کرده بودم , یک تجربه عملی به دست آوردم و در آن دوره بیشتر دنبال تجربه اندوزی بودم اما بعد از آن دوست نداشتم سبک و سیاق موسیقی و خواندنم شبیه کسی باشد , چون معتقدم تقلید هنگام یادگیری قشنگ است , اما وقتی خواننده وارد عرصه ای میگردد که باعث می شود موسیقی اش را مردم گوش بدهند , خب باید یک امضایی از خود داشته باشد . حالا در این مسیر هم بالاخره گهگاهی موسیقی های من دچار تغییر سبک می شد و بخاطر اینکه جایگاه موسیقیایی خودم را پیدا کنم و چون آموزش های ردیف های آوازی دیده بودم به خاطر همین آن موقع داشتم پاپ سنتی می خواندم , اما سر انجام تصمیم گرفتم یک چیزی ارائه بدهم برای محمد علیزاده . یعنی اینکه اگر کسی کارهای مرا گوش داد بگوید این سبک و سیاق محمد علیزاده است .چه کردید ؟
نخواستم کار زیادی بکنم و خیلی اتفاق خاصی را رقم بزنم , فقط یک مقدار بینش خود را نسبت به موسقی و انتخاب ترانه هایم و نوع خواندنم عوض کردم و قطعا این نوع خواندنم را آلبوم به آلبوم تغییر میدهم . چون دوست دارم باز توانایی های دیگر صدایم را در یک جاهای خاص دیگر نشان بدهم . یعنی همیشه دوست دارم خودم و مردم را سورپرایز و متعجب کنم . قطعا در البوم جدیدم هم جوری می خوانم که شاید مردم از من کمتر شنیده باشند .چرا تغییر را دوست دارید ؟
این تغییر در ذات من است و دوست دارم این کا را انجام دهم , اما کلا سبک و سیاق من ان سبکی است که مردم تا حالا شنیده اند .خودتان به کدام سبک بیشتر علاقه مندید ؟ سبکی که الان میخوانید یا سبکی که در گذشته می خواندید ؟
این سبکی را که الان دارم دنبال می کنم و می خوانم , خیلی دوست دارم و پرورشش میدهم .کسی هم از شما تقلید میکند ؟
بله , بعضی ها که تازه وارد موسیقی شده اند , دارند این فرم و سبک را از من تقلید می کنند و من از این بابت خوشحالم و فکر می کنم موسیقی من تاثیر خوبی داشته که این اتفاق افتاده است .شما تقلید را می پسندید ؟ خودتان موسیقی تان را از جایی الهام گرفته اید ؟
تقلید در زمان یادگیری خوب است , اما در زمانی که می خواهی وارد یک مرحله بشوی برای شما یک دنیای بزرگتری را درست میکند . در آنجا تقلید اصلا چیز خوبی نیست .در زمینه ملودی چطور ؟
بله . من شاید از یکسری موسیقی ها الهام گرفتم که آن موسیقی ها هم ربط به موسیقی خودم داشته , ولی همیشه نبوده .خود شما زمانی که خواستید موسیقی را شروع کنید از چه کسی تقلید کردید ؟
من هیچ وقت هیچ کس الگویم نبوده , هر خواننده ای را با توجه به توانایی ها ی خودش دوست داشتم و گوش می کردم و از هر کدام از آنها یک چیز یاد گرفتم . در واقع الگویم یک نفر نبوده , بلکه هر چیزی را که به نظرم خوب آمده یاد گرفتم .یکی از کسانی را که از او چیز آموخته اید , می توانید نام ببرید ؟
مثلا از آقای محمد اصفهانی بوده و چون بسیار موسیقی سنتی را دوست دارم , قطعا گوش دادن به البوم های استاد شجریان روی صدا و لحن من تاثیر داشته است .شما ترانه سرایی و آهنگسازی نیز می کنید , بهتر نیست فقط بخوانید و به ترانه سرایی و آهنگسازی نپردازید ؟
خب , ببینید وقتی یک خواننده خودش گهگاهی ترانه می گوید یا ملودی سازی می کند , همه اینها را هم قد می سازد و با هم چفت می کند . چون این اتفاق از درون خودش است . خب من صدایم را خودم بهتر میشناسم , ملودی هایم را می شناسم , کلمه هایی را که می گویم می شناسم و ناخوداگاه این کلمه های من در ترانه من می آید و با ملودی من چفت میشود و این باعث میشود در خواندن من هم تاثیر بگذارد و اتفاق خوبی می افتد . اما ممکن است بعضی وقتها از ترانه سراها و ملودی سازهایی که خط فکری شان خط فکری شما نیست استفاده بکنید و اتفاق خوبی نیفتد . ولی وقتی خودم این کار را می کنم یا از ترانه سراها و ملودی سازهایی که خط فکری شان در خط من است و با خط فکری من همخوانی دارند , استفاده میکنم , قطعا اتفاق خوبی در موسیقی می افتد . بنابراین در آلبوم جدیدم با ترانه سراها و ملودی سازهایی کار می کنم که خط فکری شان با من یکی و هماهنگ باشد .در این مثلثی که برای خود تشکیل دادید , یعنی خوانندگی , آهنگسازی و ترانه سرایی , به نظر شما در کدام ضلع آن موفق تر عمل کرده اید ؟
خوانندگی . من خودم را خواننده می دانم با اینکه ملودی های زیادی ساخته ام , هم برای خودم و هم برای خواننده های دیگر که موفق بودند , اما همیشه خودم را خواننده می دانم و در این کار موفق ترم .چرا بعضی از موسیقی های دهه پنجاه ماندگار شدند , اما بعد از آن دیگر موسیقی ماندگار نداشتیم ؟
موسیقی های دهه 50 را شما الان دارید نگاه میکنید که ماندگار است . ماهم باید 50 سال بایستیم و ببینیم که موسیقی الان ماندگار است یا نه . ما امروز نمیتوانیم در مورد ماندگاری یا ماندگار نبودن موسیقی مان حرف بزنیم . مثلا سال 1440 باید دید که موسیقی الان ماندگار است ؟ کارهایی که در دهه 50 تولید شده به تناسب و بر پایه حال و هوای آن زمان ساخته شده و کارهای الان هم بر اساس اتفاقات و روزگار این زمان ساخته شده . اجازه بدهید چهل سال دیگر مشخص شود که ماندگار هست یا نه . اما ناگفته نماند که موسیقی هایی که هنرمندان ما کار کرده اند در حدی بوده که توانسته خواننده های لس آنجلسی را فلج کند . هنرمندان ما وقتی برای اجرای کنسرت به خارج می روند , ایرانیان مقیم آن کشورها از آنها بسیار استقبال می کنند . الان اکثر جوانهای ما موسیقی های داخل را گوش می کنند تا لس آنجلس را . قطعا ما الان موزیسین ها و خواننده هایی داریم که 50- 40 سال دیگر آثارشان ماندگار خواهد شد .رسالت محمد علیزاده چیست ؟
من از وقتی که خواستم موسیقی را شروع کنم , همیشه شعارم این بوده که از عشق بخوانم . من دوست دارم موهبتی که خدا به من داده و راهی که جلو من گذاشته , یعنی خوانندگی با آن به جامعه ام عشق و آرامش بدهم . می خواهم با کارهایم مردم را به سمت بخشیدن و گذشت کردن ببرم . به سمت آن چیزهایی که خدا دوست دارد . این رسالت محمد علیزاده است , حالا تا چه حد موفق است نمی دانم .شما آذری هم خیلی خوب می خوانید , قصد خواندن آذری ندارید ؟
اتفاقا چرا , حتما می خوانم و در کنسرتهایم یک تراک اجرا میکنم .شما سالها پیش یعنی سال 80 با امیر سرگزی به عنوان آهنگساز همکاری داشتید , آیا از ایشان راضی بودید ؟
کاری هم که با ایشان تولید کردم در سال 80 بود , اما متاسفانه سال 85 وارد بازار شد و موفقیت زیادی در بر نداشت , گرچه توانایی های امیر سرگزی بر هیچ کس پوشیده نیست .ملاکتان برای کاری که تولید می کنید بیشتر نظر مخاطب است یا خودتان ؟
ببینید مخاطبی که کارهای مرا گوش می کند و مرا دوس دارد , قطعا با من هم سلیقه و هم فکر است و نمی شود گفت که فقط سلیقه خودم  یا مخاطب را اعمال می کنم . اما همیشه این یک جاده دو طرفه است , یعنی هم سلیقه خودم و هم سلیقه مخاطب را در نظر می گیریم .از نظر کسانی که قبلا با آنها کار کرده اید در کارهای بعدی تان استفاده می کنید ؟
قطعا میلاد ترابی همیشه در کارهای من حضور دارد , مگر اینکه خودش دیگر نخواهد . میلاد هنرمند توانمندی است و به کارش وارد است . او جدای از اینکه با من موسیقی کار می کند , دوست خیلی خوب من است . من در آلبوم " دلت با منه  " با چند نفر تنظیم کننده جدید کار کردم . خیلی هم خوب بود و من راضی ام از آنها  , آقای حسامی , آرتین زمانی و شهاب اکبری , این عزیزان در کار من خیلی تاثیرگزار و مفید بودند و آن اتفاقی که من دوست داشتم بیفتد در کار , افتاد و واقعا ممنونشان هستم . در آلبوم جدیدی که میخواهم تولید کنم و فعلا در مرحله پیش تولید آن هستم , یکی دو نفر ترانه سرا در ذهنم دارم و آهنگساز و تنظیم کننده به غیر از میلاد ترابی قطعا چند نفر دیگر را اضافه خواهم کرد .چه چیزی باعث آرامش شما می شود ؟
من همیشه سعی می کنم محیط زندگی ام را جوری بچینم که به آرامش برسم . زمانی که پیش پدر و مادر و خانواده ام هستم , آرامم و آن ارامش را دارم . اگر کاری نداشته باشم از چهارشنبه تا جمعه در خدمت خانواده ام هستم و این اتفاق برای من آرامش می آورد .خودتان آرام هستید ؟
من کلا آدم آرامی هستم و اعتقاد دارم که عزت دست خداست و هر انچه در زندگی من هست از لطف خداست و این خدا حدا گفتن مرا آرام کی کند .شما در صحبت هایتان نشان دادید که آدم معتقدی هستید , این اعتقادات شما از کجاست ؟
سر منشا آن از خانواده ام است . من دارای پدر و مادری معتقد و مومن هستم که از کودکی یک سری اصول را همیشه به من یاد داده اند , البته خودم هم از جوانی مطالعه کردم و از طریق مطالعه یک سری چیزها را یاد گرفتم و همین طور تجربیات تلخ و شیرین داشتم .چه چیزی برایتان مهم است ؟
انسان بودن و اینکه بنده خوب خدا بشوم خیلی برام مهمتر است تا اینکه خواننده محبوب مردم شوم . دوست دارم محبوب خداوند شوم , چون اگر محبوب خدا شوی محبوب مردم هم خواهی شد .از چگونگی ورودتان به عرصه موسیقی بگویید ؟
من حدود نه سال دوره و کلاس آوازی دیدم و شش سال ردیف های آوازی کار کرده ام و مدتی هم در خدمت استاد زنده یاد محمد نوری بوده ام . اولین کاری را هم که کردم تحقیق بر روی موسیقی مقام خراسان بود که منجر  به این شد در سال 78 کنسرتی با مضمون موسیقی مقام خراسان بگذارم . آن زمان 18 سال بیشتر نداشتم . آرام آرام وارد موسیقی پاپ شدم و خدا رو شکر در نهم اسفند 1391 آلبوم "دلت با منه" وارد بازار شد و با استقبال مردم مواجه شد . برای تهیه این البوم خیلی زحمت کشیدم و به قول حضرت سعدی :
مکن ز غصه شکایت که در طریق طلب // به راحتی نرسید آن که زحمتی نکشیداز سختی ها و موانع خسته نشده اید ؟
نه , این زحمت ها و دردسر ها باعث شده که من بزرگتر شوم و تجربیاتم بیشتر شود و امید به زندگی ام بیشتر و بهتر شود .کدام کارتان را بیشتر از بقیه کارها دوست دارید و کدام برایتان خاطره انگیز بوده ؟
من کاری که دوست نداشته باشم نمی خوانم  ولی کارهایی که برایم خاطره انگیز بوده , قطعه "جز تو" , "شهر باران" و از آلبوم جدید "دلت با منه" , "سرزنش" و "برگرد" .بیشتر چه آهنگهایی را زمزمه و گوش می کنید ؟
بعضی وقتا اهنگ های خودم را گوش میکنم و با خودم زمزمه میکنم و از بعضی دوستان هم گوش میکنم . مثلا همین الان داخل ماشینم البوم اخر شهاب رمضان را داشتم گوش میدادم .و صحبت پایانی؟
روز مادر و رور پدر تمام شده اما من دوست دارم پایان گفت و گویم در مورد انها باشد : دندانم شکست بخاطر سنگریزه ای که در غذا بود درد کشیدم و گریه کردم اما نه بخاطر شکستن دندانم بلکه بخاطر کم سو شدن چشمای مادرم .
به همه مادران و پدران این روز را تبریک میگویم و امیدوارم همیشه سایه شان بالا سر بچه هایشان باشد .
خود من هرچی در زندگی ام دارم از دعای خیر پدر و مادرم دارم و دعا میکنم همه ی بچه ها این دعای خیر پدر و مادرشان همراهشان باشد و همسن و سالهای خودم سلام  میکنم و درود میفرستم و ارزو میکنم که در زمان حیات پدر و مادرهایمان برایشان حیات بخش و فرزندان خلفی باشیم .
همچنین از شما و مجله خوب روزهای زندگی تشکر میکنم.


تشکر از مجله "روزهای زندگی" بابت این مصاحبه خواندنی /

تایپ گفتگو : هانیه / مجید


کلمات کليدي : مصاحبه مجله روزهای زندگی با محمد علیزاده , دانلود شماره 423 مجله روزهای زندگی , دانلود مصاحبه محمد علیزاده با مجله روزهای زندگی , گفتکوی محمد علیزاده با مجله روزهای زندگی , مجله روزهای زندگی و محد علیزاده , گفتکوی محمد علیزاده با مجله روزهای زندگی , گفتگوی مجله روزهای زندگی با محمد علیزاده , مجله روزهای زندگی و محمد علیزاده , محمد علیزاده در مجله روزهای زندگی , مجله روزهای زندگی شماره تیر ماه 1392 و مصاحبه با محمد علیزاده , مجله روزهای زندگی و مصاحبه با محمد علیزاده , مصاحبه مجله روزهای زندگی با محمد علیزاده , سایت هواداران محمد علیزاده .
ارسال شده در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392 توسط Alizadeh_Fans  چاپ مطلب


نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : xax11wol
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

█توجه توجه█

بازدیدکنندگان و هواداران غیر عضو مجوز ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت را ندارند!

برای ارسال نظرات و پیشنهادات و استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران و هواداران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .

سحر (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392
سلام این مجله برای کی هست هنوزم هستش که بخریمش؟محمد استقلالیه؟!:) (امتیاز : 1)
توسط milad-72 (milad_trader@yahoo.com) در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392
(مشخصات کاربر | ارسال پیغام شخصی)
بابا محمد هم که استقلالیه!!عشقـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ]دختر اشوب (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392
نه نه حتما اشتباه میکنید محمد خوش سلیقه است مگه تیم قحط که استقلال رو انتخاب کنهتشکر (امتیاز : 1)
توسط 62225 در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392
(مشخصات کاربر | ارسال پیغام شخصی) http://www.mohammadalizadeh.ir/
از همه ی دوستانی که برای ارائه ی این مطلب زحمت کشیدن سپاسگزارم. خدا قوتدختر اشوب (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392
چه امضا و دست خط قشنگی واقعا خوشگل من چه جوررررررررررررررررررررری عضو بشم اخهههههههههههههه مدیر محترمدختر اشوب (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392
جزتو کی میتونه عزیز من باشه این علامت سوال منو کشت خفه کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟سحر (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : شنبه، 29 تير ماه ، 1392
میشه زودتر اطلاع بدین تا ما حداقل به مجله های محمد برسیمخییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی ناراحت شدم که این مجله دیگه نیست که ما بخریمشتشکر ویژه (امتیاز : 1)
توسط 1362 در مورخه : يكشنبه، 30 تير ماه ، 1392
(مشخصات کاربر | ارسال پیغام شخصی)
عشق و آرامش آرزوی ما برای محمد علیزاده. خداقوت خدای احساسانتقاد (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : يكشنبه، 30 تير ماه ، 1392
آقای علیزاده حتما به اینجا سر میزنید واحساسات پاک ما هوادارارو میخونید لا اقل اینجا یه پیام واسه هوادادرا ت بذار تا باور کنیم اینارو میبینی وگرنه اینجا اومدن ما بیهوده میشه ودیگه سر نمیزنیم اینجادختر اشوب (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : يكشنبه، 30 تير ماه ، 1392
من قبول ندارم که سرزدن ما به این جا بی فاید است اگر که محمد به این جا سرنزنه /ولی مدیر سایت هم این همه زحمت میکشه ما واسه دل خودمون که به این جا سرمیزنیم درست که اگه محمد هم به این جا سربزنه برامون دلگرمی ولی خب چیکار میشه کرد دیگه دیگه ما که جزشنیدن صداش وترانه های جدیدش توقعی نداریممرسی (امتیاز : 1)
توسط tzariri در مورخه : يكشنبه، 30 تير ماه ، 1392
(مشخصات کاربر | ارسال پیغام شخصی)
ممنون از اینکه این مصاحبه رو در اختیار ما گذاشتین.. امیدوارم همیشه همه به هم عشق و آرامش بدن.. آمین.تشکر از مدیر سایت (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : دوشنبه، 31 تير ماه ، 1392
با سلام خدمت مدیر سایت وتشکر از تمام زحماتی که برای ما میکشند منظور من این نبود که دوستان گفتن باز هم تشکرشباهت امضا (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : دوشنبه، 31 تير ماه ، 1392
برام خیلی عجیب بود امضای اقای علیزاده کاملا شبیه به امضای منه کاملاااااااااا !jojo (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : دوشنبه، 31 تير ماه ، 1392
بچه ها یه سوال محمد ازدواج کرده


  • jojo توسط AshegheAghaieAhsas در مورخه : سه شنبه، 1 بهمن ماه ، 1392

دختر اشوب (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : دوشنبه، 31 تير ماه ، 1392
از شانس منه دیگه رفتم کجله رو بخرم اقای فروشنده گفت یه چند تایی بود برگشت زدم /// راستی چرا بعضی از دوستان سوال های حاشیه ای میپرسنlhadk hrhlpln (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : پنجشنبه، 3 مرداد ماه ، 1392
کسی میدونه ماشین محمد چیه(عاشق خدای احساس (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : پنجشنبه، 23 آبان ماه ، 1392
جمله ی پایانیت منو کشت.تو اومدی تو زندگیم شدی یه مشکل جدید.کی گفته از عشق تو دست میکشم دارم با خیالت نفس میکشم.من هر شب آهنگ هاتو گوش میدم و باهاشون تا خود صبح اشک میریزم.کاش میشد منو بفهمی.فدات میشم کاشکی بیای گرگان تا من از این همه دلهره که به خاطر توء راحت بشم.فدات میشم با اومدنت تو رو خدا بیا.خیلی دوس دارم از نزدیک برای یک بار هم که شده ببینمت.تازه نذر هم کردم که بیای تو رو خدا!خدای احساس اشک هامو ببین و توء تا با دیدنت ذوق مرگ بشم جون من بیااستقلالیهههههههه (امتیاز : 1)
توسط AshegheAghaieAhsas در مورخه : سه شنبه، 1 بهمن ماه ، 1392
(مشخصات کاربر | ارسال پیغام شخصی)
من گفتم محمد استقلالیه،دوستام گفتن پرسپولیسیه.حتی چند بار هم رفتم پرسپولیسی بشم ولی گفتم بذا مطمئن بشم.خدا یا شکرت.محمد گرم دمت.صدات فاجعه قرنه عاشقتم.الههم م (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : يكشنبه، 5 مرداد ماه ، 1393
فوق العاده ايزهرا (امتیاز : 0)
توسط هوادار (ميهمان) در مورخه : جمعه، 14 آذر ماه ، 1393
عاشقتم


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 4.25 | تعداد آراء: 16لـطـفـا بـه ایـن مطـلـب امتـیـاز دهیـد :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
انتخاب ها